poniedziałek, grudnia 28

Java EE 6 'New' or 'Re-Implemented' Features

W najnowsze wersji JavaEE Sun oferuje kilka nowych (nowych oczywiście w Sun) funkcji 'dependency injection', bean validation (JSR 303) w EJB, Servlet 3.0 (JSR 315), JSF i JSP. Post będzie zawierał przegląd funkcji w najnowszych wersjach. Mój tekst sam jest spóźniony o jakieś 3 tygodnie (od premiery JavaEE 6), ale i tak jest to nic w porównaniu ze spóźnianiem chłopaków słońca, o czym będzie można się przekonać w dalszej części postu.


Java EE w wersji 6 wprowadza pojęcie profili(Technology Stack) konfiguracji platformy JavaEE. Profil zawiera pewne technologie platformy JavaEE, oraz technologie pomocne (takie które przeszły proces Java Community Process (JCP)) nie będące częścią platformy JavaEE. Najnowsze wydanie zawiera pierwszy profil WebProfil, jest to lżejsza wersja JavaEE 6 przeznaczona do produkcji aplikacji webowych, zawiera tylko niezbędne technologie.


Oczywiście na stronach Sun'a można przeczytać o wielu innych dodatkowych feater'ach jakie zawiera nowa wersja JavaEE, postaram się wymienić klika z nich, dodano:

adnotacje(np. @WebFilter, @ WebServlet, adnotacje do wstrzykiwania zależności),

asynchroniczne przetwarzanie (servlet nie musi oczekiwać na odpowiedź z zasobu zewnętrznego, kontynuuje prace mimo braku odpowiedzi z zasobu),

JSF 2.0( JSR 314) wprowadza uproszczenia dla autoryzacji poprzez Facelets, wprowadzono Templating, and Composite Components, do JSF zostało wbudowane wsparcie dla Ajax, oraz adnotacje, zawiera JSP 2.2;

wstrzykiwanie zależności, uproszczono używanie EJB, teraz można w prosty sposób zastąpić managed beans JSF'a, bean'em EJB;

walidację danych(Bean Validation specification (JSR 303)), pozwala to na zastosowanie tych samych walidacji przez wszystkie warstwy aplikacji;

po stroenie serwera dodano lub zaktualizowano: EJB 3.1(JSR 318)(między innymi: @Singleton, @ Asynchronous), Java API for RESTful Web Services (JAX-RS) (JSR 311), JPA2.0 (JSR 317) (nowa wersja JPQL, dodanie kryteria API)


Ale nie można tylko ganić za to spóźnienie Sun'a, dzięki ich 'opieszałości' zyskujemy bardzo stabilne, dopracowane api. Każda funkcjonalność jaką ponownie implementują była już gdzieś używana, dlatego też ich rozwiązania bardzo często są wolne od wad poprzedników. Spora rzesza z nas kocha tą stabilizacje i zawsze składania się ku ich rozwiązaniom.

ps. Inaczej było z wprowadzeniem JavaFx, pojawiała się fajna technologia, ale Sun zapomniał o komponentach by nam w pracy pozwolono tą technologia się bawić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz