poniedziałek, stycznia 25

KISS

Inżynierowie są perfekcjonistami. Interesują nas zawsze szczegóły rozwiązania, oraz schludność. Opracowując rozwiązanie musimy być pewni, że coś działa tak jak powinno. Często bywa tak, że posiadamy gotowe rozwiązanie, ale cały czas mamy niedosyt. Przecież każde rozwiązanie może być jeszcze szybsze, ładniejsze, wydajniejsze.

Posiadamy duża wiedzę która to umożliwi zoptymalizowanie naszego rozwiązania. Znamy np. wzorce programistyczne i umiemy je zaimplementować, przerabiamy nasza działając funkcjonalność zgodnie z wzorcem, przecież kiedyś może zostać rozszerzona, a nas wzorzec tak upraszcza proces rozszerzenia. Ale czy tak powinno być ??

Oprogramowanie jakie tworzymy ma spełniać wymagania klienta, jak często zdarza się nam zaimplementować jakieś wymaganie, ale przy okazji robimy pewne 'zbędę' rzeczy by nasze rozwiązanie było ładniejsze. Rozwiązywanie problemów prowadzi do poświęcenia 60% czasu implementacji wymagania biznesowego, a 40% zostaje zużytych zastosowania nowego wzorca, technologi.

Z pomocą przychodzi nam zasada KISS z wiki możemy się dowiedzieć, że:
KISS(ang. Keep It Simple, Stupid, czyli nie komplikuj, głupku) jest często wspominana przy dyskusji architektury lub szczegółów budowy projektów. Jej istotą jest dążenie do utrzymania eleganckiej i przejrzystej struktury, bez dodawania niepotrzebnych elementów. Doczekała się polskiego odpowiednika: BUZI (Bez Udziwnień Zapisu, Idioto), atrakcyjnego przez to, że nie tylko oddaje sens akronimu, ale i sam kojarzy się z angielskim pierwowzorem.

Spotyka się inne rozwinięcia KISS:
"Keep it Simple and Stupid" (to ma być proste i głupie),
"Keep It Small and Simple" (to ma być małe i proste),
"Keep It Short and Simple" (to ma być krótkie i proste),
"Keep It Sophisticatedly Simple" (upraszczaj, ale nie posuwaj się do prostactwa).


Chciałbym by zasada ta w oryginale prześwietlała nam zawsze, jak że to ułatwi późniejsze otrzymanie kodu.ps. Albert Einstein miał swoją wersję zasady KISS: "Wszystko powinno być tak proste, jak to tylko możliwe, ale nie prostsze."
— (1879-1955)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz