sobota, sierpnia 14

google.com vs Oracle(fake Sun)

Witam,
pewnie większość z was już się dowiedziała, że Oracle zasępił się na Google. Pierwsze zdanie wyraża moje sympatie, ale nie o tym chce pisać.

Przeczytanie kliku postów pozwoliło mi stwierdzić, że nie chodzi tu o łamanie patentów, ale o pieniądze. W sieci pojawiała się informacja, że Android zanotował ogromny wzrost popularności. Panowie z Oracle zorientowali się, że można spory kawałek tortu dla siebie zagarnąć.

Podobna historia pojawiała się już wcześniej Sun vs Microsoft, wtedy Java nie posiadała jeszcze tak ugruntowanej pozycji i Microsoft porzucił Jave. Działanie Sun'a pozwoliło na pojawienie się na C# i .NET - pomijając fakt, że pochodzą z Microsoft - znakomite rozwiązanie, nie można mu nic złego zarzucić.

Podejrzewam, że dziś będzie inaczej. Google postara się osiągnąć jakieś ogólne porozumienie, które pozwoli Oracle dostawać ich kawałek Android'owego tortu, a nie narazi google na straty i upokorzenie. Jeżeli porozumienie by nie zostało osiągnięte to rychło zobaczymy nowe googlowe rozwiązania. Może zostanie bardziej rozbudowany google GO lub też uśmiechną się do c++, pythona.

W chwili obecnej chyba google nie porzuci 25% rynku programistycznego i pewnie podpisze porozumienie z Oracle.

Oracle zaczyna się bawić w trola patentowego, tak dużej i porządnej firmie to nie przystoi.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany aspektami technicznymi pozwu polecam en.swpat.org/wiki/Oracle_v._Google_%282010,_USA%29.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz